Ana Sayfa Forum Galeri Namaz Vakitleri Fiyat Karşılaştırma

En acı veren ağrılardan bir tanesidir diş ağrısı. O an insan hayatının karardığını hisseder ve sağlam dahi olsa ağrıdan ziyade dişten kurtulmak düşüncesindedir. Ve bu şekilde yapan bir çok insan vardır. Çürük çok küçük olmasına rağmen çürük dişi çok sık ağrıdığı için dişi kurtarmak yerine dişi çektirmeyi düşünür. Bu çok yanlış bir düşüncedir. Diş aralarında kalmış özellikle çürük dişlere bulaşmış yemek artıklarını fırça ve diş ipi sayesinde giderebilirsiniz. Ağrıya sebep olan en büyük etken çürük diş üzerinde kalmış yemek artıklarıdır. Çürük diş üzerine ağrı kesici koymak çok yanlış bir yöntemdir. Bu yöntemler diş ve diş etine zarar vermektedir. Ağrıyan dişten dolayı yüzde iltihaplanma olmuşsa eğer o bölgeye buz koymak gerekmektedir. Çürük diş ağrı yapıyorsa bunun üzerine ise pamuğa emdirilmiş karanfil yağı koyulabilir. Bu ağrıyı hafifletecektir. Tabi bunlar geçici yöntemlerdir. En kısa zamanda işinde uzman bir diş hekimine giderek çürük dişinizi kurtarma operasyonu yaptırabilirsiniz. Hem görüntü olarak daha güzel olacaktır hem de ağrılarınızdan kurtulacaksınız.

You Are Here: Home » Sağlık » Diş Ağrısı Nasıl Giderilir?

3 Yorum

3 Yorum

 1. benimde kopmak üzre ssallanan bir dişim var garagara ve her yöntemi denedim ama geçmiyor bez bağlamak da kesinlikle yalan onuda denemeyin en iyiysi diş doktoruna gidin.

 2. admin says:

  Diş ağrıları genellikle zonklama şeklinde ve oldukça rahatsız edici olarak duyulur. Ağrı gittikçe şiddetlenir ve bazen dayanılmaz bir hal alır. Özellikle abse gibi iltihabi bir durum varsa dışarıdan farkedilecek kadar şişliklere neden olabilir. Sıcak – soğuk hassasiyeti ve dişe bastırınca hassasiyet artar. Dişlerde minik kırılmalar görülebilir.

  Ağrı başladığında;

  Diş aralarında kalmış yemek artığı, vb.. olup olmadığını kontrol etmek; varsa dişe zarar vermeden ve ağrıyı artırmadan temizlemek işe yarayabilir.

  Bilinçsiz ve aşırı ağrı kesici kullanımından kaçınmak gerekir.

  Bilinçsiz ağrı giderme yöntemlerinden kaçınmak ( ağrıyan diş üzerine ağrı kesici konması, alkollü pamuk uygulaması, vb.) gerekir.

  Kesinlikle ağrıyan diş üzerine ASPİRİN ya da herhangi bir ağrı kesici ilaç uygulanmaz. Kimyasal yapıları nedeni ile bu gibi ilaçlar diş etinde ve çevre yumuşak dokularda tahrişlere neden olabilir.

  Diş üzerinde çürük nedeni ile oyuk oluşmuşsa buraya çok az karanfil yağı (eugenol) emdirilmiş pamuk koyulabilir. Eugenol ağrının azalmasını sağlayacaktır.

  Yine bir miktar karanfil çiğnemek, ya da karanfili toz haline getirip ağrıyan diş üzerine uygulamak az ağrılı durumlarda işe yarayabilir. Fakat fazla miktarda ve uzun süre uygulanması halinde diş etinin tahriş olacağı unutulmamalıdır.

  Diş ağrısı başladığında vakit kaybetmeden bir diş hekimine gitmekte fayda vardır.

  Diş ağrısının ızdırabından kurtulabilmek için sadece bu mucizeye ihtiyacınız var…

  Karanfil tomurcuklarında ogenol (ojenol) adı verilen hidrokarbon, şahsilik
  asit ve karyofıllin içeren bir uçucu yağ (esans) bulunur

  Karanfılyağı da denilen bu esans, diş hekimliğinde sıkça yararlanılan antiseptik ve ağrı kesici ilaçların yapımında kullanılır. Karanfil tomurcukları ise, bazı reçel, yemek, turşu ve baharatlı şarapların yapımında çeşni olarak kullanılmaktadır.

  Karanfil tomurcuklarının ve karanfilyağının sağlığa yararlı etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri şöyle özetlenebilir:

  1. Karanfil tomurcukları uyarıcıdır. Özellikle sindirim sistemi üzerinde uyarıcı etki yapar.
  2. Gaz söktürücüdür.
  3. Mide bulantısını bastırır. Kusmaları önler.

  Bu etkilerinden yararlanılmak üzere piyasada satılan karanfil tomurcuklarından bir tutam (7-8 tane) alınıp 1 bardak kaynar suya atılır. 10 dakika demlendirilerek hazırlanan infüzyon ılık olarak içilir.

  1. Karanfil tomurcukları nefesin kötü kokusunu yok eder. Bunun için tomurcuklar ağızda çiğnenip sert bakiye tükürükle atılır ya da yukarda tarifi verilen infüzyonla gargara yapılır.

  2. Karanfil tomurcuğu ağrı kesici ve hafif uyuşturucudur. Bu etkilerinden yararlanılarak diş ağrısını kesmekte kullanılır. Bir adet karanfil tohumu ağıza alınır. Ağrıyan çürük dişin yakınına getirilir ve bir süre orada tutulur ya da gene piyasada satılan karanfilyağı biraz pamuğun üzerine damlatılır ve pamuk ağrıyan dişe bastırılır.

  3. Karanfılyağı romatizma ve nevralji ağrılarının hafifletilmesinde yararlı olur. Bunun için karanfilyağı ağrılı yerlere dıştan ovuşturularak uygulanır..

  Geçmiş olsun ;) cevap budur

 3. melis says:

  saol admin ya dişim arıyodu senin dediğin yontemleri yaptım ve çok faydalı deneyin

İçeriğe Katkıda Bulun/ Yorum Ekle

© 2010 Varbak.com Türkiyenin Bilgi Merkezi : Soru Cevap,Resim Galerileri · Subscribe:PostsComments · Powered by WordPress